RENTGENY SE DĚLAJÍ OD 16.MĚSÍCŮ (jsou na celý život pejska)
DKL – RTG loktů Od 1.1.2008 je povinné rentgenování loktů. Jedinci se stupněm O (FCI A) – bez omezení, jedinci se stupněm 1 (FCI B) -musí mít nulový protějšek, jedinci se stupněm 2 + 3 (FCI C+D) -se do chovu vůbec nepouští a již uchovnění jedinci se stupněm 2+3 jsou omezeni – 1 vrh (krytí) za dva roky. (k bonitaci v roce 2008 mohou přistoupit i jedinci bez RTG DKL, pokud byli rentgenováni do 1.1.2008).
Vyhodnocuje: MVDr. J. Slabý, Klinika Arvet, Vrcovická 2227, 397 01 Písek, t., 382215038, stejně jako RTG DKK
CHARAKTERISTIKA: BÍLÝ ŠVÝCARSKÝ OVČÁK JE OBDÉLNÍKOVÉHO FORMÁTU. SPRÁVNÝ POMĚR VŠECH TĚLESNÝCH PARTIÍ VYJADŘUJE ŽÁDANOU DOKONALOST, KRÁSU A OBZVLÁŠTĚ UŠLECHTILOST TOHOTO PLEMENE.
KOHOUTEK- POZOR ZMĚNA: U FEN VÝŠKA DOSAHUJE 53 - 61 cm, U PSŮ 58 - 66 cm. V TOLERANCI JE +1 cm a mínus 1 cm.
SRST: KRÁTKOSRSTÁ SE MĚNÍ NA STŘEDNĚ DLOUHOU: OSRSTĚNÍ JE KRÁTKÉ A TVRDÉ
KRÁTKÉ POSOUZENÍ: PLEMENO JE VŠESTRANNÉ, VELICE DOBŘE OVLADATELNÉ. NEJRADĚJI APORTUJÍ, MILUJÍ VODU A DĚTI. MÁ RÁD HODNĚ POHYBU, KDYŽ JE VELMI DOBRÝ DEN RÁD SI PROCVIČÍ I TO CO JEŠTĚ NEUMÍ, ALE NA DRUHOU STRANU OPAKOVÁNÍ JE MATKA MOUDROSTI, NĚKDY KDYŽ JSOU POD TLAKEM PRACUJÍ LÉPE, NEŽ KDYŽ CVIČÍ JEN TAK.
DLE CIRKULÁŘE č.65/2011 NA ZASEDÁNÍ V PAŘÍŽI DNE 4.- 5.7.2011 JE BŠO OFICIÁLNĚ UZNANÝM PLEMENEM, STANDARD č.347, I.SKUPINA. VÍCE NA www.cmku.cz-cirkularFCI
Všeobecný vzhled
Bílý ovčák je velmi podobný německému ovčákovi. Je to středně velký, elegantní a silný pes obdélníkovitého formátu. Má být dobře osvalený s pevnou stavbou těla. Hlava je ušlechtilá, silná, ale ne hrubá. Uši vztyčené, jejich velikost má být úměrná velikosti psa. Stop nevýrazný. Tvar očí mandlový, předností jsou tmavé. Pigment nosní houby tmavý, povolené je sezónní zesvětlení. Skus úplný a nůžkový. Krk silný, poměrně dlouhý, bez volné kůže. Hrudník mohutný, správně utvářený a hluboký. Hřbet rovný a silný, poměrně krátký. Standard uvádí rovnou a svažitou záď, ale chovatelé se snaží zachovat rovnou linii mezi hřbetem a zádí. Končetiny jsou rovné, správně zaúhlené a dobře osvalené. Na klenutých prstech jsou preferované tmavé drápy. Ocas bohatě osrstěný, visící dolů, při pozornosti nesmí být nesený nad linii hřbetu.
Srst a barva srsti
Srst se skládá ze dvou vrstev. Husté, jemnější podsady a u krátkosrstých z krátké, tvrdé nebo u dlouhosrstých ze středně dlouhé husté krycí srsti. Na krku je delší a bohatší. Barva má být čistě bílá beze skvrn. Tolerované je mírně nažloutlé zbarvení.
Společenská charakteristika
Je to skvělý rodinný pes. Ke své rodině a pánovi velmi přilne, je k ní velmi přátelský a vlídný. Známé toleruje a k cizím osobám je rezervovaný až nedůvěřivý. Při včasné a správné výchově se k domácím zvířatům chová velmi tolerantně. Cizí psy nenapadá, ale záleží v jaké situaci se zrovna nachází.
Výchova
Štěňata jsou velmi citlivá a vnímavá, zejména k nepříjemným podnětům. Pro nás banální zážitek na něm může zanechat následky do konce života. Proto je důležitá včasná a důsledná socializace tj. vodit štěně na rušná místa, nechat ho hladit cizími lidmi aj., to nejméně do jednoho roku. Vše je nutné vykonávat na vodítku. Nejlepší je přihlásit se na kynologické cvičiště, v lepším případě do školy štěňat. Jinak se tento pes vychovává dobře - je inteligentní, rád se učí a nejsou problémy s dominancí. Na výchově velmi záleží - při dobré a citlivé výchově to bude sebevědomý, poslušný a pohodový pes.
Složitější cviky je nutné odložit na dobu, kdy už je pes alespoň trochu psychicky vyzrálý - tedy po 1. roce. Výcvik poslušnosti nedělá problémy, ale nesnáší tvrdý dril. Jsou to dobří a pečliví stopaři. S obranou je možné začít, až když začne pes sám spolupracovat. Nebývají tak razantní obranáři, většinou koušou jen proto, že to po nich jejich páneček chce. Je to způsobené tím, že když se jich před lety chovatelé ujali, neměli žádné výcvikářské ambice. Byli chovaní jako rodinní psi tehdy už bez průkazu původu, který by ke složení zkoušek z výkonu museli mít.
Držení
Toto plemeno je možné chovat venku a za určitých podmínek i v bytě. V bytě musí mít pes k dispozici chladnější klidné místo. Pelech má být měkký a dostatečně velký. U jedinců s delší srstí musíme, hlavně v době línání, počítat s všudypřítomnými bílými chlupy.
Venku má mít dostatečně velkou boudu, nemusí být zateplená, ale umístěná v závětří nebo v kotci. Ten by měl být prostorný. Protože tito psi nemají sklony k toulkám a rozšiřování území, mohou většinou celý den pobíhat volně po zahradě - musí mít ale správnou vazbu na pána. Proto by ho měl často brát domů a na procházky, aby měl pes jistotu, že je stále součástí smečky. Bílí ovčáci milují sníh a přes den na něm i ve velkých mrazech s chutí polehávají.
Pracovní využití
Ač je toto plemeno vedené jako společenské, velmi rychle se rozšířilo do všech možných oborů. Svojí bílou barvou jsou předurčeni hlavně do humanitární sféry - pracují jako psi záchranářští, canisterapeutičtí, asistenční nebo jako průvodci nevidomých. Vhodní jsou i pro ovčácký a pastevecký výcvik - bílý pes je pro dobytčata za šera a tmy lépe rozpoznatelný. Začínají být hojně využívaní ke služebnímu výcviku a ostraze objektů. Pro jejich otužilost a temperament je možné je vycvičit i do zápřahu. Zajímavé je, že jsou to také dobří psí herci, často využívaní v českých i zahraničních filmech a reklamách.
Pohyb
Vzhledem k variabilitě tohoto plemene je možné si mezi štěňaty vybrat velmi živého nebo naopak velmi klidného jedince. Ale vcelku je to aktivní plemeno. Z nedostatku pohybu může velmi strádat. Pro udržení výborné kondice potřebuje pohyb v podobě dlouhých procházek, plavání (milují vodu), běhu u kola nebo různých sportů. Pozor - štěňata a mladí psi se do ukončení tělesného vývoje (alespoň do 1 roku) nesmí přetěžovat. Pokud má pes k dispozici volný prostor jako je zahrada nebo velký dvůr, bez potíží vydrží bez větších vycházek i několik dní - to když je jeho pán zaneprázdněný. Nesmí se to stát pravidlem, protože po celou tu dobu se pes velmi těší na oblíbené aktivity s pánem.
Péče
I když je tento pes bílý, nevyžaduje jeho srst žádnou zvláštní péči. Postačí denní kartáčování, aby se odstranily nečistoty a odumřelá srst - to je důležité hlavně u dlouhosrsté varianty. Výrok, že jeho srst je samočistící je pravdivý. Není sice možné, aby jeho srst za blátivého počasí zůstala zářivě bílá. Ale hned jak pes trochu oschne, opět je krásně bílý. Koupání kvalitním šamponem pro bílé psy se doporučuje 1 - 3 krát do roka. Vhodný je i suchý šampon pro psy. Důležité je čištění uší, zubů a udržování krátkých drápů.
Využití ke hlídání
Je to výborný hlídač a neváhá ohlásit vše, co se mu zdá podezřelé. Protože to není většinou velký trhač, není nutné se obávat, že by někoho omylem pokousal.
Vhodné sporty
Agility; canicross, dog-trekking, aportování; stopování, flyball, saňový sport, sportovní kynologie, záchranářina prostě běloušek zvládne vše :-D
Nejčastější onemocnění
Dysplazie kyčelního kloubu
Zvláštnosti plemene
Bílý ovčák může být na výstavě zařazený i do třídy pracovní za předpokladu, že úspěšně složí zkoušky pro společenská plemena - ZOP, ZPU1, ZPU2 a ZM
Toto plemeno má také velmi nízký práh bolestivosti. Tedy dramatičtěji prožívá bolest než jiná plemena. Například bude-li německý ovčák při zranění tlapy kulhat týden, bílý ovčák nejméně 14 dní. To někdy dohání k zoufalství nejen majitele, ale i veterináře. Proto také nikdy nepoužívejte surové fyzické tresty při výcviku.
Příprava na výstavu
K uchovnění tohoto plemene je nutné absolvovat alespoň dvě vyšší výstavy. Je potřeba aby pes dobře zvládl výstavní drezůru. Musí být zvyklý na doteky cizích lidí a v dobré výstavní kondici. Před výstavou je vhodné psa vykoupat, protože krásná a čistá srst jistě udělá dojem.
Výživa štěněte
Základem zdárného vývoje je zdravá výživa a rozumné stravovací návyky. Štěně potřebuje ke svému růstu množství živin. Ve specializovaných obchodech lze koupit kvalitní kompletní krmivo pro štěňata, které zajistí vašemu psovi dostatečný přísun všech potřebných živin, včetně vitamínů a minerálních látek. Dnes již existuje řada krmiv pro rychle rostoucí a obří plemena. Vhodné je také podávat přípravky na správný vývoj kloubů.
Výživa dospělého psa
Strava má vliv na kondici psa, na jeho zdravotní stav i kvalitu srsti. Pracovně a pohybově vytížený pes vyžaduje stravu energeticky vydatnější než pes, který takto využíván není. Příliš kalorická strava by mohla přispět k jejich nadváze. Některá granulovaná krmiva mohou obsahovat velké množství barviv a dalších prostředků podporujících pigmentaci srsti. Ty by u bílých ovčáků mohly způsobit nežádoucí žlutavou barvu. U dlouhosrsté varianty je vhodné přidávat přípravky pro výživu srsti.
Výživa starého psa
Starší pes má nižší energetické nároky a měl by proto dostávat buď menší porce nebo méně vydatnou stravu. Záleží na fyzické zátěži psa. Důležitý je zvýšený přísun vitaminů a minerálů.
Dovětek pro budoucí majitele
I přes svou strastiplnou historii si v dnešní době toto plemeno našlo velmi mnoho příznivců v celém světě. Pokud tomuto psovi věnujete dostatek času a trpělivosti při jeho socializaci a následném výcviku, vše se vám vrátí v podobě příjemného, milého a oddaného společníka pro celou rodinu.